Bebeklerde Damak Yarığı Belirtileri ve Tedavisi
22 Temmuz 2024

Bebeklerde Damak Yarığı Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Damak Yarığı

Bebeklerde damak yarığı, yarık dudak ve damak deformitesi olarak bilinen bir hastalıktır. Bu durum, ortalama olarak binde bir doğumda görülür ve bebeğin gelişimi sırasında 8-12. haftalarda ortaya çıkan bir gelişim bozukluğuna bağlı olarak ortaya çıkar. Bu anomali ile doğan bebeklerde erken dönemde beslenme zorluğu nedeniyle gelişimleri yavaş olabilir ve sık sık solunum yolu enfeksiyonlarına yakalanabilirler. Ancak bu anomali, multidisipliner bir ekip yaklaşımıyla tamamen düzeltilebilir ve bu çocuklar tamamen normal bir hayat sürebilirler.

Bebeklerde Damak Yarığı Sebepleri

Bebeklerde damak yarığının oluşumunda hem genetik faktörlerin hem de çevresel faktörlerin rol oynadığı görülmektedir. Ancak genetik faktörlerin payı %5-10'dur. Eğer ailede damak yarığı varsa, bebekte de olma riski artmaktadır. Ailede böyle bir hikâye yoksa yarık, mutant genler ve kromozomal delesyonlarla birlikte izole genetik anomali ile meydana gelebilir. Çevresel faktörler yarık oluşumunda daha fazla rol oynarlar. Örneğin, kortizon yüksek dozda gebe hayvanların yavrularında yarık dudak ve damak oluşumuna neden olabilir. Annenin hamileliğin ilk 3 ayında geçireceği bir kızamıkçık enfeksiyonu, kortizonlu ilaç kullanmak, sigara içmek ve bazı vitamin eksiklikleri de yarık oluşumunda etkili olabilir. Özetle, yarık damak oluşumunda ebeveynlerin pek çok durumda herhangi bir suçu yoktur.

Damak Yarığı Tedavisi

Yarık damağın cerrahi müdahalesi, yüz hatlarının anatomisini normalleştirmeyi hedefler. Dudak hem kozmetik hem de fonksiyonel bir organ olduğu için sonuç da hem estetik hem de fonksiyonel olmalıdır.

Operasyon Yaşı

Cerrahi müdahale yaşı demektense aslında tedaviye başlamak için en iyi zaman dilimi demek daha doğru olur. Yarık dudak ve damaklı bebeklerin tedavisi doğumdan sonra ilk 2 günde başlar. Bazı doktorlar doğumdan sonraki ilk hafta içinde yarık damak operasyonunu yaparken, bazı uzmanlar bu müdahaleyi çocuğun gelişimini de göz önüne alarak doğumdan sonraki ilk 6 ayda yaparlar.

Anne babaların bu konuda telaşlanmasına gerek yoktur. Deformite ne durumda olursa olsun bebek, doğumun hemen ardından bir ortodontist tarafından değerlendirilmelidir ve çeşitli ağız içi-dışı aletlerle normal yapının oluşumu sağlanmalıdır. Bu deformitenin sık görüldüğü bazı ülkelerde ameliyat öncesinde ortodonti tedavisi çok iyi uygulanırken, maalesef ülkemizde uygulama bazı merkezlerde sağlanmaktadır. Ayrıca doğumun hemen ardından bu bebeklerde damak yarığı tanısı bir çocuk doktoru tarafından muayene edilerek ek bir bozukluk olup olmadığı kontrol edilmelidir. Bu arada aileye psikolojik destek verilmelidir. Bu bebeklerde emme fonksiyonu az olduğu için bebeğin beslenme şekli anlatılmalıdır.

Ameliyatın ilk hafta içinde yapılması biraz daha zordur. Çünkü bu dönemde bebek stabil değildir ve anestezi riskleri taşır. Operasyon öncesinde bebeğin kilosunun artarak gelişmesi önemlidir. Gelişmesi iyi olmayan bebekte problem düzelene kadar ameliyat yapmamak en doğru çözümdür. Bebeğin ameliyat öncesi tahlilleri yapılarak kanama pıhtılaşma zamanı, hemoglobin, hematokrit gibi kan değerlerinin normal seviyelerde olduğunun kontrolü gerekir. Genel anestezi altında yapılabilmesi için bebeğin çok iyi bir şekilde ameliyata hazırlanması gerekir.

Ekstra Bilgiler

Yarık damak ve yarık dudak deformitelerinin önlenmesi için alınabilecek bazı önlemler vardır:

  • Annenin hamilelik öncesinde ve sırasında yeterli ve dengeli beslenmesi önemlidir.
  • Hamilelik süresince sigara, alkol ve zararlı maddelerden uzak durulmalıdır.
  • Düzenli doğum öncesi kontroller yapılmalı ve doktor tavsiyelerine uyulmalıdır.
  • Genetik danışmanlık hizmetlerinden faydalanılabilir.

Sonuç olarak, bebeklerde damak yarığı ciddi bir sağlık sorunu olabilir, ancak erken teşhis ve uygun tedavi ile bu çocuklar normal bir yaşam sürebilirler. Ebeveynlerin bu süreçte bilinçli ve sabırlı olmaları, çocuklarının sağlığı ve gelişimi için büyük önem taşır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

20 Lik Diş Damak Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

20 Lik Diş Damak Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Damak Protez Nasıl Yapılır?

Damak Protez Nasıl Yapılır?

Üst Damak Şişmesi Sebepleri

Üst Damak Şişmesi Sebepleri

Bebeklerde Damak Düşmesi Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Damak Düşmesi Belirtileri ve Tedavisi

Damak İçi Yaraları Belirtileri ve Tedavisi

Damak İçi Yaraları Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Hamilelikte Damak Yarası Tedavisi

Hamilelikte Damak Yarası Tedavisi

Güncel

Damak Ağrısına Ne İyi Gelir?

Damak Ağrısına Ne İyi Gelir?