Damak Yanması Belirtileri ve Tedavisi
23 Temmuz 2024

Damak Yanması Belirtileri ve Tedavisi

Damak Yanması

Damak yanması, hemen herkesin yaşadığı bir rahatsızlıktır. Kışın içilen sıcak çorba, sıcak çay, sıcak süt gibi pek çok yiyecek ve içecek, damak yanmasına neden olabilir. Bir anlık dikkatsizlik sonucu meydana gelen damak yanıkları günlerce sürebilir ve oldukça can yakıcıdır. Damak, vücudun en hassas bölgelerinden biridir ve kolayca tahriş olabilir. Yeme veya içme sonucu damağınız yaralandıysa ve yanma hissi varsa, bir süre sıcak, acı ve baharatlı gıdalardan uzak durmak gerekmektedir.

Aşırı sıcak içecekleri ve yiyecekleri tüketmek damakta haşlanma (yanma) oluşturabilir. Sıcak ve baharatlı yiyecekler, özellikle de sivri ve sert gıdalar (patates kızartmaları, cipsler vb.), damağı tahriş edip yaralar veya kabarcıklar oluşturabilir. İyileşme süresi günlerce devam edebilir. Ancak yara ve kabarcıklar yoksa, bu durum birkaç gün içinde düzelecektir. Damak yandıktan sonra soğutmak, oluşan hasarın daha fazla olmasını engeller. Yanma hissini hafifletmek için soğuk süt, meyve suyu veya su yavaş yavaş yudumlanarak tüketilmelidir. Ağız içi yanıklarının hafif formlarda olması ağrı, kızarıklık, kuruluk hissi ve küçük kabarcıklar şeklinde görülür. Eğer ağızdaki yanık 1. derece yanık ise, etkilenen dokunun üst tabakası birkaç gün içinde soyulur ve en fazla bir haftada kendiliğinden iyileşir.

Damak Yanmasını Hafifletmek İçin Yapılabilecekler

  • Ağrıyı ve şişliği azaltmak için ağıza bir buz parçası alınmalıdır.
  • Soğuk su ile gargara yapmak, dondurma yemek ve ağızda tutmak ağrıyı azaltır. Asetaminofen gibi bir ağrı kesici de kullanılabilir.
  • Tadı ve dokusu keskin yiyecek ve içeceklerden kaçınılmalıdır. Cipsler veya kuru yemişler gibi hem baharatlı hem de sert yiyecekler ağrıyı artırabilir ve lezyonları kötüleştirebilir.
  • Reçetesiz satılan pektin merhemi veya benzokain içeren topikal ağız analjezikleri yanık veya lezyonlu bölgeye uygulamak mümkündür. Bu tür merhemlerle yanık bölgeyi korumak ve iyileşmesini sağlamak mümkündür.
  • Tahriş edici her şeyden uzak durulmalıdır. Ağız içi hassas olduğu için, damaktaki doku normale gelene kadar sıcak gıdalar ve içecekler, tuzlu gıdalar, baharatlı gıdalar, narenciye ürünleri gibi asitli gıdalardan uzak durulmalıdır. Domates, tarçın, naneli diş macunları, alkolsüz içecekler ve kahve gibi asidik ürünler de tahrişi artırabilir.

Ağız içinde ve boğazda sıcak içecek ve yiyecekler sonucu meydana gelen ikinci ve üçüncü derece yanıklar önemsenmezse ciddi hastalıklara yol açabilir. İkinci derece yanıklar, birinci derece yanıklara göre daha şiddetli ağrı, kızarıklık ve kabarma ile kendini gösterir ve cildin altındaki dokuların zarar görmesine neden olabilir. İkinci derece yanıkların iyileşme süreci daha uzundur. Birinci derece yanıklar bir haftada iyileşebilirken, ikinci derece yanıklar daha uzun sürede iyileşir ve bu süreçte enfeksiyon riski taşır. Üçüncü derece yanıklar, kuru, kahverengi veya mumsu beyaz deri oluşumuna yol açabilir ve alttaki tüm doku katmanlarının etkilendiğinin göstergesidir. Bu tür yanıklarda acil tıbbi müdahale gerekmektedir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Editörün Seçtiği

Damak Diş

Damak Diş

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Alt Damak Yarası Belirtileri ve Tedavisi

Alt Damak Yarası Belirtileri ve Tedavisi

Damak İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Damak İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Damakta Diş Çıkması Belirtileri ve Tedavisi

Damakta Diş Çıkması Belirtileri ve Tedavisi

Damak Yarığı Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Damak Yarığı Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Dudak Damak Yarığı Belirtileri ve Tedavisi

Dudak Damak Yarığı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Damak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Damak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Üst Damak İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Üst Damak İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Damak Genişletme Yöntemleri

Damak Genişletme Yöntemleri